Na Masarykovo gymnázium Vsetín putuje zlato! A rovnou pětkrát.

Zlatou ceremonií byl 9. dubna v nádherných prostorách Valdštejnského paláce, sídla Senátu Parlamentu ČR, uzavřen rekordní ročník programu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburghu), ve kterém bylo oceněno celkem 1 778 absolventů bronzové, stříbrné a zlaté úrovně. Z rukou Jeho Excelence britského velvyslance Matta Fielda a senátora a předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Růžičky si minulé úterý zlatý odznak a pamětní certifikát převzalo 82 studentů z celé České republiky.

Můžeme být hrdí na to, že pět z oceněných na nejvyšší, zlaté úrovni studuje na našem gymnáziu. Daniela Husová, Vendula Leová, Lucie Martišková, Anna Smílková a Jan Matějíček, všichni studenti třídy 4. C, začali program DofE plnit koncem roku 2021 pod vedením Mgr. Soni Diblíkové. Na podzim roku 2022 úspěšně absolvovali pětidenní expedici v Itálii, v průběhu minulých letních prázdnin realizovali individuální pětidenní rezidenční projekty, aby po dvouletém úsilí stanuli na půdě Senátu ČR a dostalo se jim zaslouženého ocenění.

Kromě úspěšných dofáků zlatých máme letos i tři držitele stříbrné úrovně a dvanáct studentů si převzalo odznak bronzový.

Na otázku, co mu DofE dalo, odpověděl náš zlatý absolvent Honza Matějíček.

„Kromě uznávaného certifikátu, který mohu uplatnit při přijímacích zkouškách na vysokou školu, poznávání a překračování sebe sama mi DofE dalo dva neuvěřitelné úžasné lidi, které jsem mohl poznat hlouběji díky expedicím a se kterými (doufám) budu udržovat hluboký vztah ještě hodně dlouho.“

Jeho kamarádka z expedičního týmu Daniela Husová se rozepsala o tom, jak DofE obohatilo její život.

„Cesta s DofE je jako život. Někdy jsi nadšený, že ses pro ni rozhodl, jindy si vyčerpaně přeješ, ať už to skončí. Občas lezeš do kopce a nahoře si užíváš krásných výhledů, jindy se nečekaně skutálíš do údolí. Jsi obklopen lidmi, ale nikdo tě neponese, rozhodující kroky musíš udělat sám za sebe. Nejvíc si z DofE i ze života odnese ten, kdo do něj nejvíc vložil. Musíš na sobě makat a uvidíš, přinese to ovoce.

Jednou jsem vstávala o hodinu dřív, abych napustila láhve našeho expedičního týmu vodou ze studánky, jejíž pramínek byl velmi slabý. I to znamená DofE.

Jindy jsem hrála na klavír u cizí paní doma nebo v různých kostelích, když jsme byli na dovolené a bylo třeba splnit povinnou týdenní aktivitu v DofE.

Také mám sbírku inspirace, co dělat v tanečních hodinách, protože jsem si pečlivě zapisovala, co jsme dělali na jednotlivých trénincích. A umím otočit trojitou piruetu

Na svém rezidenčním projektu ve Finsku jsem měla možnost se bavit se starým pánem o Janu Ámosu Komenském a o tom, jak ovlivnil finské školství.

Při cestě na expedici do Itálie mě přikryla svým ručníkem mladá muslimka cestující s námi v kupé a vyjádřila tak lásku k neznámému a mně díky ní nebyla zima.

Moje cesta s DofE skončila při předání zlatého odznáčku, ale zanechala něco mnohem cennějšího. Dva přátele, kteří mne znají, se kterými jsme i přes neshody mohli jít část cesty spolu. Ale netvrdím, že spolu půjdeme věčně.

A takové věci zažijete díky DofE ve svém ŽIVOTĚ.

 

Gratulujeme všem našim absolventům a současným členům přejeme stejnou vytrvalost, sílu a nadšení a také spoustu super zážitků při plnění svých úrovní.

Kateřina Janků
koordinátorka místního centra DofE