Exkurze do Dolních Vítkovic

Jak je mnohým vám známo ve Vítkovicích v Otravě se nacházejí vysoké pece, které jsou národní technickou památkou. V úterý 5. dubna jsme my, třída 2.C, za doprovodu naších vyučujících fyziky a chemie vypravili do Dolních Vítkovic, abychom se o výrobě železa dozvěděli víc přímo na místě činu. Nejprve jsme navštívili expozice Velkého světa techniky.

Viděli jsme mnoho zajímavých exponátů, ať už z oblasti fyziky, chemie či biologie, každý z nás si tam našel něco, co ho nadchlo. U replik zvířecích penisů se zastavil každý z nás. Zkusili jsme si zjistit, jestli jsme pravým vitruviánským mužem, ale bohužel jsme se mu moc nepodobali, holt dříve byli standardy dokonalosti jiné.

Bylo velmi krásné vidět, jak si navzájem ukazujeme a vysvětlujeme věci, které nás nadchly. Jednou z nejkrásnějších věcí, kterou jsme spatřili, byl model Země. A pohled dovnitř rozpálené pece. Tu jsme navštívili po krátké přestávce. Nejprve jsme vyjeli výtahem, potom stoupali výš a výš, až na vrchol pece. Koho jímá závrať, ať se tam radši nepouští. Ale výhled na celý areál Vítkovic, Ostravu i zasněžené Beskydy jsme si i přes mrazivý vítr a nejasnou oblohu užili.

Z paní profesorky Buzkové se stala módní senzace celé exkurze, když se nám u nístěje ukázala v dobovém ochranném oblečení pro taviče u odpichu.

Naši exkurzi jsme zakončili v bývalém velíně vysoké pece, a tak jak bylo v sešitě z poslední šichty napsáno „S pánem bohem!“, tak i my jsme se rozloučili s Dolními Vítkovicemi a vydali se na cestu domů.

Exkurze do vysokých pecí a Velkého světa techniky nás obohatila nejen vědomostně, ale i skvělými zážitky. Jako třída jsme si exkurzi náramně užili a budeme se těšit na další.

Studenti 2.C